Posiadane przez nas urządzenia dają bardzo duże możliwości, co pozwala precyzyjnie określić potrzeby pacjenta. Należy pamiętać o tym, że ciało ludzkie jest łańcuchem dynamicznym, a zaburzenie nawet jednego ogniwa wpływa negatywnie na całość. Stopy są naszą podstawą i wszelkie dysfunkcje w ich obrębie powodują dysproporcję w rozkładzie sił.

Profesjonalny sprzęt w połączeniu z wykwalifikowaną kadrą fizjoterapeutów to gwarancja kompleksowej obsługi.

Diagnozujemy w dwóch kierunkach: 

 • stopy
 • postawę ciała

Badania stóp to oferta skierowana nie tylko do osób z dolegliwościami bólowymi w obrębie stóp, stawów skokowych, kolanowych, biodrowych czy też kręgosłupa, ale przede wszystkim do osób, które chcą zapobiegać nieprawidłowościom, a co za tym idzie – dysfunkcjom stóp. Wcześnie wykryte i prawidłowo zdiagnozowane mogą zostać zahamowane poprzez wdrożenie terapii, np. przy użyciu indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych.

Oferta badań jest skierowana do: 

 • osób w każdym wieku;
 • osób, które chcą uniknąć deformacji stóp, schorzeń i dolegliwości bólowych;
 • osób dorosłych z następującymi deformacjami stóp: płaskostopie poprzeczne, podłużne, koślawość, szpotawość, haluksy;
 • dzieci z wadami stóp: stopa płasko-koślawa, końsko-szpotawa;
 • osób po urazach stawów skokowych, kolanowych;
 • osób ze schorzeniami, takimi jak: ostroga piętowa, nerwiak Mortona, zapalenie rozcięgna podeszwowego;
 • osób dorosłych i dzieci, które mają skrót kończyny;
 • osób wykonujących pracę stojącą – cierpiących na bóle przeciążeniowe;
 • osób z grup ryzyka – diabetyków, reumatyków;
 • osób aktywnie uprawiających sport;
 • każdego, dla kogo komfort chodzenia jest niezwykle ważny.

Badania stóp

Badania statyczne

Do oceny podeszwowej części stopy pod kątem występujących odcisków, modzeli używamy podoskopów i skanerów.

Podoskop/skaner

Pacjent staje bosymi stopami na podoskopie/skanerze. Podczas badania rejestrowany jest obraz obciążenia statycznego stóp, który jest automatycznie dalej przetwarzany do komputera. Cyfrowa analiza wyników badania daje nam odpowiedź, czy i z jaką wadą stóp mamy do czynienia. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne – bez ingerencji w organizm. Aby je przeprowadzić, wystarczy stanąć bosymi stopami na specjalnym urządzeniu. Może być wykonywane u osób w każdym wieku.

Skaner

Podoskop

Platforma

Wielofunkcyjna platforma umożliwia wykonanie badania statycznego, jak również dynamicznego. Jest jednym z najdokładniejszych urządzeń pozwalających na pełną biomechaniczną analizę stóp w czasie rzeczywistych dynamicznych obciążeń. Podczas badania statycznego wskaźniki oraz kąty wyliczane są na podstawie odcisku stóp. Statyczne badanie komputerowe odbywa się na specjalnej platformie, wyposażonej w ponad 8000 czujników analizujących w czasie rzeczywistym rozkład obciążeń stopy z częstotliwością 200 Hz, czyli 200 pomiarów na sekundę. Pozwala to określić w procentach, jaki jest rozkład obciążenia na stopy. Ten rodzaj badania jest niezbędny do zakwalifikowania pacjenta do dalszych badań, np. badania dynamicznego.

Badania dynamiczne

Wykonujemy badania dynamiczne na matach baropodometrycznych. Pozwala to ocenić, jak pracują stopy w trakcie ruchu i jak rozkłada się na nich ciężar ciała. Podczas badania pacjent chodzi na boso po macie.

Komputerowe badanie nacisku stóp jest wykonywane na specjalnej platformie baropodometrycznej, która umożliwia dokonanie analizy statycznej, dynamicznej, jak również stabilometrycznej całej postawy ciała. Platforma wraz z oprogramowaniem freeStep daje możliwość analizy biomechanicznej postawy ciała, równowagi, a także wykonywania ćwiczeń z biofeedbackiem.

Urządzenie mierzy rozkład sił, z jakim pacjent naciska stopami na podłoże, analizując przy tym, którą częścią stopy badany naciska dużo bardziej podczas cyklu chodu. Uzyskane informacje są analizowane i porównywane z normami, a pacjent otrzymuje raport z całego przebiegu badania.

Dzięki wbudowanej centralnej bazie danych urządzenie potrafi obsłużyć wiele odrębnych pomiarów uzyskanych z przeprowadzonych badań statycznych, dynamicznych, analizy ruchu, analizy video, cyfrowej podografii i testu Romberga. Daje to możliwość kontroli nad prowadzoną terapią, monitorowania postępów pacjenta, a także planowania i zarządzania badaniami.

W naszym centrum istnieje możliwość wykonania badania zarówno na boso (bezpośredni nacisk stopy na platformę), jak również badania w obuwiu sportowym.

Komputerowe badanie nacisku stóp w dynamice Platforma

Należy pamiętać o tym, że obuwie może znacząco zmienić nasz chód, zwłaszcza gdy jest źle dobrane lub zdeformowane. Do zbadania chodu w obuwiu używa się systemu MediLogic. Wówczas w kładki pomiarowe umieszcza się w butach i dokonuje analizy.

W analogiczny sposób możemy ocenić działanie zastosowanej wkładki ortopedycznej. Pacjent w trakcie badania wykonuje chód testowy, w czasie którego są zbierane informacje na temat zmian rozkładu nacisku stopy i rozkładu masy ciała. Badanie jest rejestrowane, a następnie poddane analizie przez fizjoterapeutę.

Zebrane dane dotyczące nacisku są niezbędne w celu przeprowadzenia udanej korekcji stóp, w szczególności w przypadku niebezpiecznych deformacji stóp, takich jak zespół stopy cukrzycowej lub deformacji spowodowanych schorzeniami reumatycznymi, a także w przypadku sportowców.

Komputerowe badanie systemem MediLogic

Badanie postawy ciała

Videografia

Do oceny postawy ciała używamy systemu do Videografii połączonego z system kamer. Pozwala to na wczesnym etapie wychwycić powstające asymetrie oraz zapobiegać wadom postawy.

 

System do analizy postawy ciała daje nam możliwość wykorzystania nawet 4 kamer robiących zdjęcia/film jednocześnie. Po wyznaczeniu przez naszego fizjoterapeutę punktów na ciele pacjenta, program wylicza i analizuje wiele wartości, np. kąt koślawości/szpotawości kolan i pięt, asymetrię barków, łopatek, miednicy, pochylenie/odchylenie/nachylenie tułowia oraz ustawienie głowy. Dzięki narzędziom do pozycjonowania, kalibracji obrazu możliwe jest dokonanie pomiarów antropometrycznych. Można zatem wykonać dowolny pomiar jak, np. analizę wielkości garbu żebrowego.

Dzięki temu cały system zastępuje nam tradycyjne narzędzia pomiarowe, takie jak: skoliometr, inklinometr, goniometr. Duża dokładność pomiaru daje możliwość wczesnego wykrycia wielu wad, a także jest narzędziem do systematycznej obserwacji postępów terapii.

Urządzenia diagnostyczne do zakresu ruchomości stawów – czujnik mOver

Badanie z użyciem czujnika ruchu umożliwia nam ocenę goniometryczną (zakres ruchu) wszystkich stawów. Dane uzyskane w ten sposób są bardzo ważne zarówno we wczesnym etapie rehabilitacji, jak również niezbędne do monitorowania usprawnień w trakcie terapii, porównując różne parametry z odpowiednimi normami mobilności.

Oprogramowanie wraz z czujnikiem mierzy nie tylko zakres ruchomości w stawach (funkcja goniometru), lecz także energię i siłę reakcji podłoża. Daje to możliwość wykonywania pomiarów współbieżnych. Fizjoterapeuta może zatem ocenić np.: ruchy miednicy podczas chodzenia i biegania, jednocześnie analizując kołysanie głowy i tułowia w stosunku do środka ciężkości ciała (pozyskane z platform stabilometrycznych).

Czujnik jest mały, lekki, bezprzewodowy, a przy tym bardzo precyzyjny.